Mandag den 24-10-22 afholdt vi vores store, hyggelige og fantastiske Høstfest. Der blev budt på en lækker platte og hjemmelavet æblekage. Efter frokosten var der underholdning med vores nye husorkester: ”Dr. Herman”, og til slut var der amerikansk lotteri og hjemmebagte småkager til kaffen. De viste billeder er fotograferet og leveret af Flemming Rummelhoff.
24 Billeder
Den 11.-13. oktober 2022 var der arrangeret en tur til Odense, Christiansfeldt, Koldinghus og Den Geografiske Have . Deltagerne boede på Kryb i Ly Kro. Herfra var der arrangeret ture til flere forskellige steder. Turen var arrangeret af Nordsjællands Turistfart. Jeg har modtaget følgende foto fra Kirsten Nielsen. Efterfølgende har vi modtaget 16 foto fra Lisa Tomlinson, som kan ses først i galleriet.
113 Billeder
Den 30-8-22 var vi på en eftermiddagstur på Arresø. Vi sejlede med skibet Frederikke. En hyggelig tur, hvor vi blev beriget med fantastiske fortællinger om Arresø og dens historie af et af besætningsmedlemmerne. Undervejs var vi i land ved Ramløse havn og Auderød. Ved Auderød fik vi kaffe og kage.
27 Billeder
Den 4. maj 22 var der arrangeret tur med Det varme hjørne til Fredensborg slotshave. Kaj Bang havde fået en ven til at vise os rundt i haven. Det blev til næsten 2,5 times rundtur, hvor vi fik en virkelig lærerig fortælling om haven. Vores guide gjorde det rigtigt godt. Dagen sluttede med at nogle af os deltog i "Vi spiser sammen" arrangementet. Så alt i alt en herlig dag i Seniorcentrets ånd.
34 Billeder